Propašujte do kuchyně nějaké ty bylinky
Můžete jimi nahradit běžné koření používané v kuchyni, uvařit si z nich čaj, vytvořit chutný oběd a dodat tak tělu potřebné vitamíny, které nejsou k dostání v žádné lékárně. Stačí vyjít ven na zahrádku, či vydat se na procházku – rostou opravdu všude. A co je skvělé, jsou zadarmo. Pokud tedy neloupíte někomu přímo na pozemku, to by se vám nemuselo vyplatit.
Velmi zdravou a moderní bylinkou posledních let se stal MEDVĚDÍ ČESNEK, který najdete na vlhčích místech, poblíž lesa či potoka. Je skvělý jako dochucovadlo, použitelný stejným způsobem jako mladá cibulka nebo pažitka, ale připravíte z něj i skvělou „špenátovou“ polévku či „špenát“.
Bylinkou, o kterou není nouze a je opravdu k mání v dostatečném množství vůkol, je dobře známá KOPŘIVA. Hodí se k použití začerstva, jako přísada do smoothies nebo na očistný čaj či macerát, také ji můžeme sušit a uchovat tak pro dlouhé zimní měsíce, anebo z ní opět připravit skvělý kopřivový „špenát“ či polévku.
Brzkou jarní bylinkou je také všude přítomný PETRKLÍČ, ze kterého připravujeme čaj vhodný při kašli a nachlazení. Na čaj a sirup proti kašli je výborný JITROCEL, na chlebu vám doplní vitamíny SEDMIKRÁSKAa nahořklé lístky pampelišky můžeme přidat do směsi listových salátů. Od března do září roste BRŠLICE KOZÍ NOHA, která je skvělá na odkyselení organismu či pohyblivost kloubů a mezi čajíčky pro jarní očistu by neměla chybět.
Nebojte se klíčení
Látky potřebné pro doplnění vitamínů do těla po chladném zimním období, nalezneme také v klíčcích různých luštěnin. Nejen, že jsou velice zdravé, ale náš jídelníček ozvláštní zajímavou chutí i vzhledem. Takto naklíčená „semínka“ obsahují vitamíny A, B, C a E (důležitý antioxidant), rostlinné hormony, bioflavonoidy a další tělu prospěšné látky.
Z minerálů se jedná zejména o hořčík, vápník a draslík. Abychom cenné látky neztratili, je nejlépe jíst naklíčené luštěniny a semena čerstvá, tedy při použití do různých salátů. Můžeme také přidat jako přísadu do zeleninových polévek, ale POZOR! Nevařit. Vhodné ke klíčení jsou kupříkladu MUNGO, CIZRNA nebo ČERVENÁ ČOČKA.
Pokud to u vás stále není zvykem, vyzkoušejte to a neváhejte zařadit čerstvé bylinky a naklíčené luštěniny do vašeho jarního jídelníčku. Určitě nebudete litovat.
Categories: Životní styl