Jak si pustit do bytu slunce jen když sami chceme?
Slunce je nedílnou součástí našeho života, pokud zrovna nebydlíme za polárním kruhem. Většinou ho vítáme jako životadárnou složku, která v nás vyvolává lepší náladu a naplňuje nás energií. Někdy však třeba sluneční svit trochu zkrotit a to pokud možno jinak než nalepením nevzhledné reflexní folie.
Vnitřní stínicí prvky
Závěsy, záclony a vnitřní žaluzie a rolety jsou nejjednodušším a nejlevnější m způsobem stínění a dají se snadno aplikovat i na stará okna. Je to typ prvků, který má největší vliv na vzhled interiéru, lze je snadno měnit a nabízejí nejbohatší škálu vzorů. Nicméně efektivita stínění je ze všech variant nejnižší a schopnost nepropustit do interiéru teplo ze slunce je téměř nulová. Podobně jsou na tom i meziokenní žaluzie. Proto je nejvhodnější tento typ prvků používat jen doplňkově k dalšímu druhu stínění.
Pohyblivé venkovní stínicí prvky
Okenice a vnější rolety a žaluzie udávají hlavně venkovní ráz domu. Jsou velmi efektivním způsobem stínění jak před slunečním svitem, tak i před teplem, které pohlcují a odrážejí již v exteriéru. Výhodou je, že mnozí dodavatelé nabízejí výrobky, které jsou zabudované, takže pokud zrovna nemáte roletu či žaluzii staženou, vůbec není vidět, naopak okenice jsou vidět stále, ale mohou se stát zajímavým ozdobným prvkem na fasádě. Nejnovější výrobky se samy regulují podle čidel, která měří rychlost větru či intenzitu slunečního záření, popřípadě se dají naprogramovat dle individuálních požadavků uživatele a stát se tak součástí tzv. „chytrých domácností“.
Ostatní venkovní stínicí prvky
Pokud chcete něco méně tradičního, existují prvky, které jsou pevnou součástí domu a tvoří jeho architekturu. Jsou to především stínicí lamely, různé stříšky a „kšilty“ a v neposlední řadě lze stínit i šikovně situovaným balkonem o patro výš. Velkou nevýhodou těchto prvků je, že nejdou regulovat. Nicméně pokud se správně navrhnout, jejich efektivita může být srovnatelná s pohyblivými venkovními prvky. Když si totiž uvědomíme, že dráha Slunce na obloze se během roku mění, zjistíme, že v létě, kdy je slunce nejvýše, je stín od prvku největší, zatímco v zimě můžou nízké sluneční paprsky prohřát promrzlý byt.
Na závěr je třeba dodat, že nezávisí pouze na typu stínicího prvku, ale také na jeho barvě, lesku a průhlednosti. Čím světlejší a lesklejší, tím lépe odráží světlo a teplo. Matné, tmavší a syté barvy sluneční světlo a teplo absorbují.
Categories: Bydlení