Je hypotéka bez příjmu pro poskytovatele výhodná?
Není snad nikoho, kdo by netoužil po vlastním bydlení. Koneckonců máloco se vyrovná pocitu, že byt či dům, ve kterém bydlíte, je skutečně váš. Nemusíte se bát, že vám pronajímatel vypoví smlouvu, jelikož jej potřebuje uvolnit pro lukrativnějšího klienta. Nemáte ani žádná omezení stran domácích mazlíčků, tedy kromě běžného domovního řádu, pokud bydlíte v bytě.
Ne vždy je však k dispozici dostatek financí pro to, abyste si tento sen mohli splnit. Týká se to především mladých lidí, kteří zrovna vyšli školu a touží se osamostatnit. Pokud jim peníze nedají rodiče, nemají prakticky šanci na to, aby si bydlení sehnali. Avšak nejsou to jen oni. Existuje spousta lidí, kteří mají skutečně málo peněz, avšak stejně by chtěli mít vlastní bydlení. A právě pro tyto případy je tu hypotéka bez příjmu Hypotéka bez registru.
O co se jedná? Jde o typ hypotéky, kdy není po žadateli požadováno, aby doložil svůj měsíční příjem. To samozřejmě otvírá dveře k vlastnímu domu či bytu i lidem, kteří by si jej jinak nemohli dovolit, a kteří na klasický typ nedosáhnou.
Na první pohled se to zdá výhodné – bydlení tak může získat skutečně každý. Avšak když se zamyslíme, zjistíme, že poskytovateli to přináší určitá rizika. Tím je především fakt, že zdaleka ne každý, kdo tuto hypotéku dostane, bude schopen ji splácet. Je tedy nutné si položit otázku: proč se firmám vyplatí tento produkt prodávat?
Odpověď je jednoduchá: protože na tom vydělají. Za prvé je tu fakt, že je tento typ zatížen většími úroky a poplatky než ten běžný. Znamená to tedy, že na každém poctivě platícím klientovi vydělají více než normálně. A u těch, co neplatí, dojde později, až se úroky pořádně navýší a částka dosáhne patřičné výše, k exekuci. Tím opět získají podstatně více peněz, než obvykle.
Je tedy jasné, že bychom si vždy měli dát pozor a před podpisem jakékoliv smlouvy si ji řádně přečíst. Jen tak předejdete budoucím problémům.
Categories: Peníze